"We don't need anything, we only need something; to be hardworking!" M.Kemal Atatürk
19 Temmuz 2024 Cuma

AKP ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI AYŞE FERT DÖKMECİ DEN ZİYARET

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Av. Ayşe Fert Dökmeci Borsamıza ziyarette bulundu....

AKP ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLLERİ PROF.DR.EMİNE NUR GÜNAY VE PROF.DR NABİ AVCI DAN BORSAMIZA ZİYARET

 AKP Eskişehir Milletvekilleri Sayın Prof.Dr. Nabi Avcı, Prof Dr. Emine Nur Günay ve beraberindeki heyet Borsamıza hayırlı olsun ziyaretinde bulundular. 800x600 Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif;} ...

POLATLI TİCARET BORSASINDAN ZİYARET

Polatlı Ticaret Borsası Laboratuvar Müdürü Sami Karayel, Bilgi İşlem Memuru Ramazan Özütemiz ve Satış ve İdari İşler Şefi Celil Su Borsamızı ziyaret ettiler, yapılan çalışmalar hakkında istişarede bulundular....

CHP ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ PROF.DR. GAYE USLUER ZİYARETİ

CHP Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Gaye Usluer, Borsamıza hayırlı olsun ziyaretinde bulundu....

EOSB YÖNETİM KURULUNDAN BORSAMIZA ZİYARET

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir KÜPELİ ve ekibi Borsamıza Hayırlı Olsun ziyaretinde bulundu....

ATALAY & ŞEKER HUKUK BÜROSU AÇILIŞI

Atalay&Şeker Hukuk Bürosu açılışına Borsamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ömer ZEYDAN katıldı....

HAMAMYOLU PARK AÇILIŞI

Hamamyolu Park açılışına Borsamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ömer ZEYDAN katıldı....

Announcements

All +
Süveyş Kanalını Transit Geçen ve Akabe Limanına Yönelen Gemilere Uygulanan Teşvikler

Ürdün Büyükelçiliği nden alınan Nota da, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi ile Ürdün Haşimi Krallığı Büyükelçisi Ismail Rifaie arasında 6 Mart 2018 tarihinde bir toplantının gerçekleştirildiği bildirilmektedir. Bu toplantıya atıfla, Sayın Bakan Tüfenkçi nin isteği üzerine aşağıda kayıtlı hususlar hakkında bilgi verilmektedir.

Söz konusu Nota da, Mısır makamları tarafından Süveyş Kanalını transit geçen ve Akabe Limanında bulunan kuru yük gemilerine, gezinti gemilerine ve konteyner gemilerine uygulanan Kanal transit ücretlerinde %50 indirimi sağlayan anlaşmayı yenilemeyi kabul ettiği belirtilmekte, söz konusu indirimin sadece Ürdün bayrağını taşıyan gemilere değil aynı zamanda Akabe limanında bulunan tüm gemilere uygulanacağı bildirilmekte; buna ek olarak Mısır ve Ürdün arasındaki kesin ve karşılıklı anlaşmalar dahilinde, Arap Köprüsü Denizcilik Şirketi ne (Arab Bridge Maritime Company) ait gemilere verilen başka teşviklerin de olabileceği, ancak buna ilişkin bilgilerin anılan şirketten sağlanabileceği kaydedilmektedir.

Bilgilerinize rica ederiz.

16.05.2018
ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı Select USA Yatırım Zirvesi 2018

TOBB dan Borsamıza iletilen 07.05.2018 tarih ve 6685 sayılı yazıda, ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı tarafından Amerika’da yatırımı destekleyen Select USA (https://www.selectusa.gov/welcome) programı kapsamında, 2018 Select USA Yatırım Zirvesi için Amerika’ya Türk iş adamlarından oluşan bir delegasyon düzenleneceği belirtilmiştir.

SelectUSA Programı ve Zirve (SelectUSA Summit) hakkında verilen bilgiler şu şekildedir:

*Select USA Programı ABD’ye yatırım yapmanın avantajlarını ortaya koyarken Türk firmalara ücretsiz danışmanlık hizmetleri verir. ABD’de yatırım yapmak isteyen ya da mevcut islerini büyütmek isteyen iş sahiplerine, iş yeri açma ve genişletme sürecinde lojistik prosedürü anlamalarına yardımcı olmayı amaçlar.

*ABD Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 2018 Select USA Yatırım Zirvesi 20-22 Haziran 2018 tarihinde ABD’nin Washington D.C. bölgesinde gerçekleşecektir. (https://www.selectusa.gov/selectusa-summit) Zirve’de, üst düzey iş dünyası ve hükümet liderleri son eğilimler hakkında görüşlerini sunarken, ABD’nin dört bir yanında bulunan yatırım fırsatları sergilenecektir. Zirve, iş geliştirmek isteyen yetkilileri bir araya getirerek kaynaklar ve teşvikler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Önceden programlanan birebir görüşmelerle yatırımcılara, ilgili oldukları eyaletler hakkında bilgi edinip yatırım projelerini eyalet kalkınma ajansı yetkilileriyle paylaşma ve daha fazla bilgi edinme imkanı sunacaktır.

*Zirve’ye kayıt için: http://www.selectusasummit.us/apply/ ; Zirve Programı hakkında detaylı bilgi için : https://www.selectusasummit.us/agenda-overview/

*Ayrıca 2018 SelectUSA Yatırım Zirvesi çerçevesinde farklı eyaletlerde yan etkinlikler düzenlenecek olup, bu etkinlikler hakkında daha fazla bilgiye https://connect.eventtia.com/en/dmz/selectusaspinoff/website linkinden ulaşılabilir.

Zirve kayıtlarında, ilk başvuru yapanlara öncelik verileceği belirtilmiş olup, ivedilikle kayıt yaptırılması tavsiye edilmiştir. Konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgi için ABD İstanbul Konsolosluğu Ticaret Ataşeliği Ticaret Uzmanı Gökçe Tuncer (gokce.tuncer@trade.gov ; 0212 335 91 33) ile irtibata geçilebileceği ifade edilmiştir.

Bilgilerinize rica ederiz..

16.05.2018
2018 DÖNEMİ HUBUBAT ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI

Ülkemizde 2018 yılı hasadı Mayıs ayının ilk haftası Çukurova ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde başlamıştır.

Türkiye genelinde hasat, bugün itibariyle buğday ve arpada %1 seviyesindedir.

Hasat başlangıcından bugüne kadar piyasalar yakından izlenmiş ve piyasaların seyrine göre TMO politikaları şe-endirilmiştir.

Bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:

1.TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 280 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda alım faaliyeti gösterecektir.

2.Üreticilerimizin ürünlerini protokol imzalanan lisanslı depolara bırakmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde;%2 stopaj, %2 SGK primi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği, araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında ürün bedelinin %75 ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.

3. Çiftçi Kayıt Sistemi ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

4.Çiftçi Kayıt Sistemi ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar) ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü1 Kasım 2018tarihinden itibaren TMO ya satabileceklerdir.

5.TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığırandevulu alım sisteminedevam edecektir.

6. TMO, altyapısı uygun olan borsalarda alım yapacaktır. Borsa üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO ya satabileceklerdir.

7. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

8. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolara ürün teslim eden üretici ve tüccar, ürünlerini elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO ya satabileceklerdir.

9.Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler TMO dan %30 avans alabilecektir.

Üretici ve tüccar, emanete bırakılan ürünler için TMO nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

10.TMO nun anlaşmalı olduğu bankalardan makbuz senedi ile kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin %25 i TMO tarafından karşılanacaktır.

11.Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO ya teslim edildiği tarihten itibaren10 güniçerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO ya satanlara ise ödemeler peşin yapılacaktır.

12.Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üretici ton başına ilave7 TLgelir elde edecektir.

2017 yılında ton başına 940 TL olarak açıklanan AKS ekmeklik buğday fiyatı 2018 yılında %11,7 artırılarak ton başına 1.050 TL olarak belirlenmiştir.

Buğdayın protein ve rutubet oranına göre açıklanan fiyatlar üzerine ayrıca %6 ya kadar ilave fiyat uygulanacaktır. Bu şekilde kaliteli ürünün fiyatı ton başına 1.110 TL ye kadar çıkabilecektir.

Diğer gruplardaki ürünlerin alım fiyatları, TMO tarafından belirlenen pariteye göre hesaplanmış olup aşağıdadır.

Bu fiyatlara ilave olarakBakanlığımıztarafından buğdayda ton başına50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri yapılacaktır.

Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday için belirlenmiş olan 1.050TL/Ton alım fiyatı,Bakanlığımızca verilen145 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1.200 TL/Tona kadar yükselmektedir.

Açıklanan bu fiyatla üretici; maliyete göre %60, yani ton başına 450 TL gelir elde etmiş olacaktır.

2017 yılında ton başına 1.000 TL olarak açıklanan makarnalık buğday fiyatı 2018 yılında% 10artırılarak ton başına1.100 TLolarak belirlenmiştir.

2018 arpa alım fiyatıton başına 825 TL, çavdar, yulaf ve tritikale alım fiyatı ise ton başına 800 TL olarak belirlenmiştir.

TMO ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri

gerekmektedir.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.

Yeni hasat döneminin ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.

2018 DÖNEMİ TMO HUBUBAT ALIM FİYATLARI

CİNSİ

ALIM FİYATI(TL/TON)

MAKARNALIK BUĞDAYLAR

MAKARNALIK BUĞDAY

1.100

DÜŞÜK VASIFLI MAKARNALIK BUĞDAY

920

EKMEKLİK BUĞDAYLAR

ANADOLU BEYAZ VE KIRMIZI SERT BUĞDAY

1.050

DİĞER BEYAZ VE KIRMIZI BUĞDAY

1.000

DÜŞÜK VASIFLI EKMEKLİK BUĞDAY

870

ARPA

825

ÇAVDAR-YULAF-TRİTİKALE

800

14.05.2018
HUBUBAT SATIŞLARI SÜRE UZATIMI-ARPA

TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN YAZI EKTE BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR.

14.05.2018
İTHAL BUĞDAY SATIŞI-İSKENDERUN

TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN YAZI EKTE BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR.

14.05.2018
HUBUBAT SATIŞLARI SÜRE UZATIMI

TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN YAZI EKTE BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR.

14.05.2018
HUBUBAT SATIŞI

TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN YAZI EKTE BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR.

11.05.2018
KABUKLU FINDIK SATIŞI

TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN YAZI EKTE BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR.

9.05.2018
PİRİNÇ SATIŞI

TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN YAZI EKTE BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR.

7.05.2018
HUBUBAT SATIŞI

TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN YAZI EKTE BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR.

4.05.2018
KABUKLU FINDIK SATIŞI

TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN YAZI EKTE BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR

2.05.2018
ELÜS BUĞDAY SATIŞI

TMO ESKİŞEHİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN YAZI EKTE BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR.

2.05.2018
Başkan
Facebook Twitter Instagram English Mail

Member Dept Inquiry & Payment


  I forgot my password

Elektronik Satış Salonu Online Üye Girişi


  I forgot my password

ETB Mobile

E-Bulletin

Register your e-mail address to be notified of e-bulletins and developments

Beneficial Links

Chambers & Commodities

Membership

Subsidiaries

National Organizations

Interational Organizations

Media

4 Day Weather Forecast

ESKİŞEHİR
BUY SELL
DOLAR
EURO

EVENT CALENDAR

Haziran Temmuz 2024
Pzt. Sa. Çar. Per. Cu. Cmt. Pz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11