"Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!" M.Kemal Atatürk
19 Temmuz 2024 Cuma

Alım - Satım Hizmetleri

 ESKİŞEHİR TİCARET BORSASI’NDAKİ HUBUBAT ALIM-SATIM HİZMETLERİ

 

Müstahsil, ürününü Borsada satmak üzere kamyon veya traktör ile Borsamız tesislerine getirir. Otomatik numune alma robotları ile aracın değişik yerlerinden ürünün yeteri kadar temsili numunesi alınıp, laboratuvarda analizi yapılmak üzere hazır duruma getirilir. Aynı zamanda, numunesi alınan ürünün bilgisayara aşağıdaki şekilde kayıtları yapılır.

 

-          Aracın plâkası

-          Üreticinin (müstahsilin) adı-soyadı

-          Ürünün yetiştirildiği köy

-          Ürünün cinsi

-          Ürünün tahmini miktarı,

 olmak üzere satışa sunmak için iki nüsha tanzim fişi düzenlenir.

Ürün cinsine göre sırasıyla cihazlarda; hektolitre, rutubet, protein, sertlik ve yağ oranı tayinleri yapılır. Mercek altında bit ve süne-kımıl zararlısı hasarı kontrolünden sonra tespit edilen analiz sonuçları bilgisayara kayıt edilir. Kayıt edilen veriler RFID Sistemi ile Numune tasına yüklenir. Bilgisayar yazıcısından o ürüne ve sahibine ait bilgilerin yer aldığı Satış Öncesi Analiz Fişi alınır. Satış fişi, ait olduğu RFID numune tasının içine konur. RFID Numune Tası, görevli bir eleman tarafından Elektronik Satış Salonuna nakledilir. Laboratuvarda işlemi tamamlanmış ürün numuneleri, satışı gerçekleştirmek üzere Elektronik Satış Salonuna getirilir.

Elektronik Satış Salonu Sistemi 50 Adet üyemizin aynı anda satışa dahil olabildiği bir sistemdir. Elektronik Satış Salonuna ürün bilgilerinin yüklü olduğu RFID numune tası ile getirilen ürün numuneleri, Borsamız görevlileri tarafından sırasıyla Elektronik Satış Salonu Sisteminde RFID Kart okuyucu ile okutularak sisteme yüklenir ve her ürün satış seansında 10’lu gruplar halinde Konveyör Numune Taşıma Sistemine koyulur. Bilgisayar üzerinden ortalama 7 dakika süre verilerek satışa sunulur ve ürün satış seansı başlatılır. Üyelerimiz satış masasında önlerinde bulunan bilgisayarlar ve Dokunmatik LCD (Multiouch) ekranlar vasıtası ve isimlerine kayıtlı flash bellekler ile sisteme girerek ilgilendikleri ürüne seans sonuna kadar manuel fiyat artırımı, otomatik artış veya tek fiyat girişi şeklinde fiyat verebilirler.

Ürün satış işleminin ilk aşamasında, konveyör bant taşıma sistemi ile RFID destekli tabaklarda ürün numunelerinin üyelerin önlerinden geçmesi sağlanarak üyelerin, ürünün tüm özeliklerini görmeleri ve numuneden örnek almaları sağlanır. Geçiş sırasında ürünün analiz değerleri üyelerimizin önünde bulunan Dokunmatik LCD (Multiouch) ekranlarda yanıp sönerek hangi ürün olduğunu görmeleri sağlanır. Bu esnada alıcı, ilgilendiği ürünleri takibe alabilir. Satış seansı başladığında sadece alıcının takibe aldığı ürünler ekranında görünür. Üye, satıştaki ürünleri gruplarına ve analizlerine göre filtreleyerek sadece ilgilendiği ürünleri ekranında tutar ve böylece daha rahat takip imkânı bulmaktadır. Ayrıca; üyelerimiz Satış Salonuna gelmeden de işletmelerinden, bürolarından satış seansına internet üzerinden online bağlanarak açık arttırmaya katılabilir ve ürün alımı yapabilirler. Ürün satış süresi bitene kadar ürüne kimin fiyat verdiği, arttırmaya kimin katıldığı diğer alıcılar tarafından bilinmemektedir. Ancak; satış için verilen seans süresi tamamlandığında, ürüne en yüksek fiyatı veren üye belli olmaktadır. Ürün satış seansı sonunda seansa katılan üyelerimizin ekranlarında seans bitti ibaresi çıkar ve üyelerimizin üzerinde mal kaldı ise ilgili malı hangi depoya indireceklerini seçerek satış işlemini onaylarlar.

Alıcı üye tarafından onaylanan işlem otomatik olarak sistem üzerinde tescil ve kantar programlarına gönderilir. Ürünü borsaya satmak üzere getiren ürün sahipleri ürün satış seansı sırasında gerçekleşen fiyat artışlarını anlık olarak bekleme salonunda bulunan Led ekranlar üzerinden izleyebilmektedirler. Seans sonunda ürün sahibi, ürün fiyat bilgilerini ve alıcı bilgilerini tescil servisine gelerek öğrenir. Ürün sahibi, belirlenen fiyata ürünü satmak isterse satış işlemi gerçekleşir. Fiyatı beğenmez ise satış işlemi iptal edilir. Tescil servisinde satış işlemi gerçekleşen ürünün sahibine; ürünün fiyatı, alıcı adı ve depo bilgilerini içeren 2 nüsha Ürün Satış Fişi bilgisayardan yazdırılarak, 1 nüshası numune paketleme bölümünde bir miktar ürün numunesi ile birlikte torbaya konularak ağzı yapıştırılmış olarak verilir.

Ürün, Borsa yerleşkesi içinde bir depoya indirilecekse;

Ürün yüklü aracı ve numune torbası ile kantara girip işlem numarası ile 1.( Dolu ) tartımı yapılır ve ücret alınmadan bilgisayardan çıkarılan Kantar Tartım Fişi verilerek ürünü alan alıcının deposuna boşaltır.

Ürününü Borsa yerleşkesi içinde bir depoya indiren ürün sahibi tekrar kantara girip 2.( Boş Dara ) tartımı yaptırır. Bilgisayardan çıkarılan Kantar Tartım Fişi verilir ve ürünün net kilogramı belirlenir.

2.tartım sonucunda sistem üzerinde fiyatı ve net kilogramı belli olan ürünün araç cinsine göre Kantar Tartı Ücreti ve otomatik hesaplanan Tescil Ücreti, Kantar Memuru tarafından bilgisayardan çıkarılan 3 nüsha Alındı Makbuzu ile ürün sahibinden tahsil edilir.

Ürün sahibi daha sonra numune torbası, Kantar Tartım Fişi ve Kantar Alındı Makbuzu ile birlikte ürünü satın alan firmadan adına düzenlenmiş Müstahsil Makbuzunu ve parasını alır.

Ürün, Borsa yerleşkesi dışında bir depoya indirilecekse;

Ürün yüklü aracı ve numune torbası ile kantara girmeden Borsa yerleşkesi dışındaki alıcı deposuna gider.

Tescil servisi, ilgili günde mal alımı yapan Borsa üyelerinden kesmiş oldukları Müstahsil Makbuzlarını alarak tescil beyannamelerini düzenler ve istatistik-tahakkuk servisine gönderir.

İstatistik servisi, ilgili gündeki beyannamelerin tahakkukunu keserek beyannamelerini muhasebe servisine iletir.

 

Başkan
Facebook Twitter Instagram English Mail

Üye Borç Sorgulama & Ödeme Online İşlemler


  Şifremi Unuttum

Elektronik Satış Salonu Online Üye Girişi


  Şifremi Unuttum

ETB Mobil Borsam

E-Bülten

E-bülten ve gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi kaydettirin.

Faydalı Linkler

Odalar & Borsalar

Üyelikler

İştiraklerimiz

Ulusal Kuruluşlar

Uluslararası Kuruluşlar

Basın

4 Günlük Hava Tahmini

ESKİŞEHİR
ALIŞ SATIŞ
DOLAR
EURO