"Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!" M.Kemal Atatürk
19 Temmuz 2024 Cuma

Elektronik Satış Salonu Tanıtımı

Elektronik Satış Salonumuz 26 Mayıs 2015 tarihinde açılmış ve üyelerimize hizmet vermeye başlamıştır.

Borsamızın Elektronik Satış Salonu Sistemi 50 Adet üyemizin aynı anda satışa dahil olabildiği bir sistemdir. Elektronik Satış Salonuna ürün bilgilerinin yüklü olduğu RFID numune tası ile getirilen ürün numuneleri, Borsamız görevlileri tarafından sırasıyla Elektronik Satış Salonu Sisteminde RFID Kart okuyucu ile okutularak sisteme yüklenir ve her ürün satış seansında 10’lu gruplar halinde Konveyör Numune Taşıma Sistemine koyulur. Bilgisayar üzerinden ortalama 7 dakika süre verilerek satışa sunulur ve ürün satış seansı başlatılır. Üyelerimiz satış masasında önlerinde bulunan bilgisayarlar ve Dokunmatik LCD (Multiouch) ekranlar vasıtası ve isimlerine kayıtlı flash bellekler ile sisteme girerek ilgilendikleri ürüne seans sonuna kadar manuel fiyat artırımı, otomatik artış veya tek fiyat girişi şeklinde fiyat verebilirler.


Ürün satış işleminin ilk aşamasında, konveyör bant taşıma sistemi ile RFID destekli tabaklarda ürün numunelerinin üyelerin önlerinden geçmesi sağlanarak üyelerin, ürünün tüm özeliklerini görmeleri ve numuneden örnek almaları sağlanır. Geçiş sırasında ürünün analiz değerleri üyelerimizin önünde bulunan Dokunmatik LCD (Multiouch) ekranlarda yanıp sönerek hangi ürün olduğunu görmeleri sağlanır. Bu esnada alıcı, ilgilendiği ürünleri takibe alabilir. Satış seansı başladığında sadece alıcının takibe aldığı ürünler ekranında görünür. Üye, satıştaki ürünleri gruplarına ve analizlerine göre filtreleyerek sadece ilgilendiği ürünleri ekranında tutar ve böylece daha rahat takip imkânı bulmaktadır. Ayrıca; üyelerimiz Satış Salonuna gelmeden de işletmelerinden, bürolarından satış seansına internet üzerinden Online bağlanarak açık arttırmaya katılabilir ve ürün alımı yapabilirler. Ürün satış süresi bitene kadar ürüne kimin fiyat verdiği, arttırmaya kimin katıldığı diğer alıcılar tarafından bilinmemektedir. Ancak; satış için verilen seans süresi tamamlandığında, ürüne en yüksek fiyatı veren üye belli olmaktadır. Ürün satış seansı sonunda seansa katılan üyelerimizin ekranlarında seans bitti ibaresi çıkar ve üyelerimizin üzerinde mal kaldı ise ilgili malı hangi depoya indireceklerini seçerek satış işlemini onaylarlar.


Alıcı üye tarafından onaylanan işlem otomatik olarak sistem üzerinde tescil ve kantar programlarına gönderilir. Ürünü borsaya satmak üzere getiren ürün sahipleri ürün satış seansı sırasında gerçekleşen fiyat artışlarını anlık olarak bekleme salonunda bulunan Led ekranlar üzerinden izleyebilmektedirler. Seans sonunda ürün sahibi, ürün fiyat bilgilerini ve alıcı bilgilerini tescil servisine gelerek öğrenir. Ürün sahibi, belirlenen fiyata ürünü satmak isterse satış işlemi gerçekleşir. Fiyatı beğenmez ise satış işlemi iptal edilir. Tescil servisinde satış işlemi gerçekleşen ürünün sahibine; ürünün fiyatı, alıcı adı ve depo bilgilerini içeren 2 nüsha Ürün Satış Fişi bilgisayardan yazdırılarak, 1 nüshası numune paketleme bölümünde bir miktar ürün numunesi ile birlikte torbaya konularak ağzı yapıştırılmış olarak verilir.

 

 


Galeri

Başkan
Facebook Twitter Instagram English Mail

Üye Borç Sorgulama & Ödeme Online İşlemler


  Şifremi Unuttum

Elektronik Satış Salonu Online Üye Girişi


  Şifremi Unuttum

ETB Mobil Borsam

E-Bülten

E-bülten ve gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi kaydettirin.

Faydalı Linkler

Odalar & Borsalar

Üyelikler

İştiraklerimiz

Ulusal Kuruluşlar

Uluslararası Kuruluşlar

Basın

4 Günlük Hava Tahmini

ESKİŞEHİR
ALIŞ SATIŞ
DOLAR
EURO